התחברות לחשבון אישי

להגשת מועמדות עליך להתחבר לאתר

פעם ראשונה? הרשם עכשיו

מאמרים

איך לבחור את המטפלת לתינוק שלכם?

איך לבחור מטפלת לתינוק שלכם

כהורים תמיד נתלבט מי המטפלת שעלינו לבחור לתינוק שלנו. האם לקחת מישהי מוסמכת או לבחור בחורה שעשתה קצת בייביסיטר? כיצד לבחור מטפלת ולמה לשים לב?

הורים רבים מתלבטים בשאלה איזו מטפלת לבחור לתינוק. אנחנו רוצים להעניק לתינוק שלנו את הטיפול הטוב ביותר. כמובן, שלאחר חופשת הלידה הורים רבים בוחרים להשאיר את האוצר שלהם בידי מטפלת פרטית בביתם בסביבה הטבעית והמוכרת לילד, במקום משפחתון. ההורים עושים זאת משיקולים של טובת התינוק היקר שלהם כמובן.

האם מעונות היום הם המסגרת המתאימה ביותר?

מן הסתם ובצדק, הם נמנעים להכניס תינוק כה קטן וכה רך למסגרות של מעון או משפחתון, שם עם כל הרצון להעניק לתינוק את כל הצרכים להם הוא זקוק, זה לדעתי ולדעת הורים רבים, ככל הנראה בלתי אפשרי. זאת מפני שתינוק צריך שהמטפל יתאים את עצמו לצרכים שלו ולא ההפך. מה שקורה במציאות של המעונות הוא שהמטפלות במעון נאלצות לגרום לכך שהתינוק יתאים את עצמו למציאות של המעון ולמסגרת שלו. לדעתי, מה שמצוי הוא לא בהכרח רצוי.

האם סקר מחירים הוא בהכרח דבר נכון?

כאשר הורים בוחרים מטפלת פרטית, בהרבה מקרים הם מנסים לעשות "סקר שוק" ולהעדיף את המטפלת שתגבה מהם שכר נמוך. האם זה תמיד טוב? ברור שלא - זה הימור. אך האם אנחנו בתור הורים יכולים לקחת הימור על הטיפול והחינוך של האוצר הכי יקר לנו עלי אדמות? אז כך - אני אומרת שלא!
אין מצב ואין סיבה בעולם, להתפשר על פחות מהטוב ביותר בנושא הזה. תינוק זה לא בגד, או קניות בסופרמרקט. התינוק הוא לא משהו חומרי שאפשר לעשות סקר ולמצוא משהו זול יותר. מטפלת לתינוק לפי דעתי חייבת להיות מקצועית. המטפלת צריכה להיות בעלת ניסיון, וכמובן שבעלת המלצות.

התקנת מצלמות למטפלת

אני ממליצה לבחור מטפלת שמוכנה להיות תחת פיקוח של מצלמות ביתיות, לדעתי זו לא מילה גסה. כיום יש מצלמות בכל מקום, ברחובות, בקניונים, בחנויות - אז בטיפול בתינוקות או בקשישים (חסרי-ישע) ברור לי שצריך להתקין מצלמות שיפקחו או ירתיעו.

מהי מטפלת מקצועית?

מטפלת מקצועית היא בוגרת לימודי קורס מטפלות, שלמדה חינוך לגיל הרך מגיל 0-3 שנים. היא בעלת תעודת הסמכה של משרד העבודה, תעודת מטפלת לגיל הרך סוג - 1 לפחות. מטפלת לגיל הרך סוג- 2 היא מטפלת שעברה הסמכה מתקדמת יותר. המקצוע של מטפלת לגיל הרך נקרא במדינות רבות וגם בישראל "מחנכת לגיל הרך". מה שלא ברור להורים הוא שלא כל אם או כל סטודנטית או כל בייביסיטר יכולה לטפל בצורה מקצועית לתינוק שלהם.

מדוע חשוב לבחור מטפלת מקצועית?

כמו בכל תחום יש מקצועי ולא מקצועי. אף אחד לא יסכים שאדם לא מקצועי יתכנן את בניית ביתו, ומן הסתם הוא יחפש מהנדס טוב, מפני שהוא מבין את החשיבות של בניית יסודות חזקים לבית. על אחת כמה וכמה התינוק שלנו. בשביל התינוק שלנו יסודות הטיפול והחינוך הם הדבר הכי חשוב וקריטי עבורו. היסודות הם בעצם אחד מהגורמים שיקבעו את עתידו של התינוק היקר הזה. כמובן שכל תינוק הוא הדבר היקר ביותר להוריו ולמשפחתו, ולכן מגיע לו שנשקיע הרבה יותר מחשבה בבחירת מטפלת טובה עבורו.

ההתמודדות האישית שלי עם הקושי בבחירת מטפלת לתינוק

כאשר ביתי ובני היו קטנים השקעתי בטיפול הכי איכותי בעבורם: החל מטיפול אישי ומקצועי, חוגים והעשרה ומורים פרטיים בעת הצורך. זהו דבר שהיה קשה לי מאוד מבחינה כלכלית - הייתי צריכה לעבוד קשה. כמובן שאחרי העבודה הייתי חייבת לתת להם תשומת לב, אהבה, העשרה ותמיכה. היו רגעים שהרגשתי שאיני יכולה לשאת בעול הכבד. בחרתי להתייעץ עם קולגה שהייתה מבוגרת ממני ובעלת ניסיון רב בחינוך. עד היום אינני שוכחת את המילים שלה. היא אמרה לי כך: " שרה היקרה, כל הכספים שאת משלמת עכשיו הם לא "הוצאות" - הם "השקעות" לעתיד. לעתיד טוב יותר של ילדייך היקרים והאהובים".
ואכן היא צדקה ב- 100% במה שהיא אמרה. כיום ביתי - בוגרת אוניברסיטה בעלת תואר ראשון בחינוך ופסיכולוגיה + תעודת הוראה. בני - בוגר טכניון בעל תואר ראשון באדריכלות נוף.
 
אני מאחלת לכם לעשות חושבים טוב טוב ולבחור את המטפלת הטובה והמתאימה ביותר לתינוק שלכם, מטפלת שתוכל לחנך, לפתח ולגדל אותו בצורה הטובה ביותר, כדי שהיסודות בבניית אישיותו יהיו הטובים ביותר.
 
כותבת המאמר היא שרה מלכה, יועצת התפתחותית וחינוכית לגיל הרך, בעלת 30 שנים של ניסיון בעבודה עם הגיל הרך, ומנהלת קבוצת הפייסבוק ניצנים בחינוך. המאמר הינו מאמר דעה, הוא אינו מהווה המלצה והשימוש בו הינו עפ"י שיקול דעת הקורא בלבד.

שלח לחבר

מלאו את הפרטים הבאים: