התחברות לחשבון אישי

להגשת מועמדות עליך להתחבר לאתר

פעם ראשונה? הרשם עכשיו

מאמרים

התחילו לסמוך על התינוק שלכם

התחילו לסמוך על התינוק שלכם

צפיתם בתוכנית "עושות חשבון" על ריבוי מדריכי ההורים? רגע לפני שאנחנו שוכרים סוללת יועצים שיסבירו לנו מה לא בסדר עם התינוק שלנו, הנה כמה טיפים שירגיעו אתכם.

אמהות יקרות, גם אתן צפיתן בתחקיר הטלויזיה על השוק הפרוץ של היועצים להורים בתוכנית "עושות חשבון"? הנה כמה טיפים ממני בעקבות הכתבה כדי לעבור עם הילד את תהליך ההתפתחות.

התכנית עושות חשבון בערוץ 10 ( 10/8/16)

התחקיר עסק בריבוי יועצות ומדריכות הורים בכל הנושאים - התפתחות, הנקה, שינה, גמילה מחיתולים ועוד... נשאלו השאלות הבאות:

1. האם כל מדריכה שלמדה קורס קצר במכללה פרטית וקבלה תעודה יכולה להיות יועצת להורים לתינוקות? נושא שהוא בהחלט רציני ודורש מקצועיות ונסיון רב בתחום.

2. כיום לא כבעבר יצרו מצב של הפחדה בכל נושא התפתחות תינוקות ולכן יותר ויותר הורים (במיוחד צעירים וללא ניסיון) לחוצים ואינם בוטחים בעצמם וביכולות של התינוק שלהם להתפתח באופן טבעי.

3. המדינה מפקירה את ההורים הצעירים ושוק הדרכת ההורים הפך לשוק פרוץ. כל אחד היום יכול לפתוח בית ספר להורים, כל אחד שאין לו רקע בחינוך יכול לקבל תעודת של מדריך הורים לאחר קורס מזורז ולא מקצועי. 

אז מה העקרונות שמומלץ לפעול לפיהם?

עליכן לסמוך על התינוק שלכן, שהוא יצליח ויעבור את כל שלבי ההתפתחות בזמן שלו ובקצב שלו בלי לחץ. כל דבר בא בהדרגה ואין הוקוס פוקוס. תנו אמון באינטואיציה שלכן כאמהות, אמון בתינוק שלכן וביכולות שלו.

אל תפעלנה מתוך חרדות וחוסר בטחון שמשהו לא בסדר. האמינו שאם משהו באמת לא בסדר חלילה, אתן כבר תדעו זאת. לא לזרז לא להלחיץ. כן לעודד, כן לאהוב, כן לפרגן. כל דבר מגיע בזמן שלו.

אין צורך להשוות

התינוקות בעולם לא ייוצרו בפס ייצור. כל תינוק שונה מהשני. כל אחד נולד עם הטמפרמנט שלו. כל תינוק הוא יחיד ומיוחד. לכל תינוק קצב שונה. ישנם תינוקות זריזים יותר ישנם תינוקות זריזים פחות. ישנם תינוקות רעשנים יותר, ישנם תינוקות שקטים יותר – וכדומה.

אין צורך להשוות בין תינוק לתינוק, כל אחד צריך להעריך את הילד שלו כפי שהוא. אין צורך לעשות תחרות מי מתקדם יותר, מי יפה יותר, מי חזק יותר וכדומה, תחרות לא מובילה לשום מקום. תחרות מובילה לחוסר בטחון ולחוסר אושר.

חשוב שתדעו שכל אחד בא לעולם עם היכולות שלו ומבחינתו זה מושלם. כל אדם מושלם בצורה אחרת. אי אפשר לומר על אחד מושלם ועל השני לא מושלם. כולנו הגענו לעולם עם מושלמות אחרת. אנו שונים אחד מהשני בדרך שאנו בוחרים לעשות את הדברים, וזה בסדר!

תנו לתינוק להתפתח בקצב שלו

כאשר מקבלים החלטה להביא ילד לעולם צריך להבין שזה כרוך בלקיחת אחריות. עלינו לדעת שהבאנו תינוק לעולם, גור קטן שתלוי בנו, שזקוק לנו על מנת לגדול ולהתפתח. הוא עושה זאת בקצב שלו, לפי הטמפרמנט שלו. עלינו להיות קשובים לצרכים שלו.

תינוק מגיע לעולם עם יכולות טבעיות להתפתחות בכל השלבים בכוחות עצמו. הוא זקוק לטיפול פיזי, להמון חום ואהבה. תינוק צריך להרגיש רצוי ואהוב. הוא צריך להרגיש שסומכים על היכולות שלו להתקדם בקצב שלו.

הורים צריכים לגלות יותר בטחון בתינוק שלהם ולתת לו הזדמנות לעבור את השלבים בדרך שלו ובקצב שלו.

תינוק צריך שההורים שלו יאמינו בעצמם ובו ויהיו לו למשענת של תמיכה ובטחון.

רוב התינוקות נולדים בריאים – אל תחפשו מה לא בסדר

רוב התינוקות הנולדים הם בריאים, כשירים ומוכנים לגדול ולהתפתח פחות או יותר בזמן הנכון פלוס מינוס. הם מוכינם להרים ראש, להתהפך מצד לצד, לזחול זחילת גחון, לעמוד על ארבע, לזחול, לעמוד על שתי רגליים, לצעוד, לרוץ, לקפוץ, לדבר, להיגמל מהחיתול, לאכול אוכל מוצק, לשחק ולהתפתח.

כמובן שיש אחוז קטן של מקרים יוצאים מן הכלל כמו בכל נושא, אך בדרך כלל רוב הסיכויים הם שהתינוק בריא ויתפתח בצורה טובה. כל מה שהתינוק זקוק זה כמובן טיפול פיזי, אהבה, סביבה התפתחותית בטיחותית, השגחה, תמיכה והכי חשוב הורים שמאמינים ביכולות שלו.

 

כותבת המאמר היא שרה מלכה, יועצת התפתחותית וחינוכית לגיל הרך, בעלת 30 שנים של ניסיון בעבודה עם הגיל הרך, ומנהלת קבוצת הפייסבוק ניצנים בחינוך.
המאמר הינו מאמר דעה בעקבות תחקיר "עושות חשבון", הוא אינו מהווה המלצה והשימוש בו הינו עפ"י שיקול דעת הקורא בלבד. 

שלח לחבר

מלאו את הפרטים הבאים: