התחברות לחשבון אישי

להגשת מועמדות עליך להתחבר לאתר

פעם ראשונה? הרשם עכשיו

מאמרים

חונך | חונכת

דרושים חונכים דרושות חונכות

מידע על תפקיד חונך / חונכת והדרישות של עבודה כחונכים. בנוסף הצעות עבודה של משרות חונכות (חיפוש עבודה) ופרסום מודעת דרוש/ה חונכ/ת באתר דרושים בחינוך.

החונכים במערכת החינוך הישראלית מתחלקים ל-2 קטגוריות עיקריות: חונך לתלמידים וחונך למתמחים (מורים). החונך לתלמידים מלווה את התלמידים באופן אישי או בקבוצה ואילו החונך למתמחה מלווה את המורה החדש במערכת החינוך ובעצם עוזר לו להקלט באופן חברתי ומקצועי. להלן מידע על תפקידי החונך / חונכת.

לחיפוש עבודה בתחום לחצו: דרושים חונכים

תפקידי החונך לילד ולתלמיד

החונך (או החונכת) מלווה את הילד הצעיר בהתפתחותו. החונך יעניק לילד ידע, כלים, מיומנויות שונות, תמיכה רגשית וכדומה. בין החונך לבין הילד בדרך כלל נוצרת מערכת יחסים טובה, בה הילד סומך על החונך ונעזר בו באופן קבוע ורציף במשך תקופה הקבועה מראש (לדוגמא: שעתיים בכל פגישה, שתי פגישות בשבוע, במשך שנה).

פרויקטים של חונכות לילדים

בישראל ובמערכת החינוך קיימים פרויקטים רבים של חונכות. בדר"כ מדובר בפרויקטים אותם מבצעים סטודנטים תמורת קבלת מלגה (למשל פרויקט פר"ח).
הילדים בפרויקטים מגיעים לפרויקט ממקומות שונים. לדוגמא: בעלי צרכים לימודיים מיוחדים, בעלי לקויות למידה, בעלי צרכים רגשיים, רקע חברתי או כלכלי חלש, בעלי נכויות, עיוורים, ילדים עם בעיות במשפחה (למשל הורה במאסר), תיכוניסטים מאזורי הפריפריה וכדומה.

חונך אישי לילד

מדובר בחונך הנפגש עם הילד על בסיס קבועה, בדר"כ 1-2 פגישות בשבוע, במשך שנה, כאשר כל פגישה היא של שעתיים. החונך משמש מעין אח גדול של הילד, הוא משמש דמות להזדהות איתה ולשאוב ממנה כלים והשראה. הפגישות עם החונך יכולות להערך בביתו של התלמיד (כך החונך מכיר גם את הרקע ממנו מגיע הילד, כולל המשפחה ומקום המגורים, הסביבה וכדומה). כמו כן ניתן לערוך את הפגישות במקומות נוספים למשל בספריה, במתנ"ס, באוניברסיטה, בגינה הציבורית וכדומה (המיקומים ניתנים לשינוי על פי הפעילות באותו המפגש). ניתן לשלב בפגישות גם סיורים או ביקורים במקומות שונים לצורך למידה, או טיולים בעיר המגורים של הילד, כך שהילד ילמד להכיר אותה ואת המוסדות והאתרים שבה.
לחונכים בדר"כ מגוון של אפשרויות לתכנים וכמו כן אמצעי עזר שונים כדי להעשיר את הפעילויות לילד. החונך למשל יכול להשתמש בספרים, משחקים חינוכיים, חוברות עבודה, כלי כתיבה או צביעה, חומרי מלאכה וכדומה.

חונך קבוצתי לילדים

החונך יכול להעביר גם חונכות קבוצתית לכיתה של תלמידים. במקרה זה החונך מעשיר את הקבוצה בתחומים שונים, למשל בריאות, טבע, מדעים, אומנות, מחשבים, ציור וכדומה. ישנן תוכניות שונות ומקצועיות אותם מעבירים החונכים לתלמידים תוך הדרכה פדגוגית ומקצועית לאורך התקופה.

חונכות לבעל תפקיד חדש במערכת החינוך

במערכת החינוך קיימת גם חונכות לבעלי תפקידים חדשים. לדוגמא: ליווי של מורה חדש. במקרה זה, החונך הוא המנטור של המורה החדש. הוא כבר מנוסה ומוכשר לתפקיד. החונך מסייע למתמחה בתחום המקצועי (הכרת תוכנית לימודים, הערכת לומדים, ניהול כיתה, טיפוח חשיבה מקצועית, צפייה בשיעור ומתן כלים וטיפים שונים). כמו כן, החונך יעזור למתמחה בתחום הרגשי, בניית אמון ודימוי עצמי מקצועי. כמו כן יסייע לו בתחום הסביבתי כמו נהלי המערכת, זכויות, חובות, שילוב בצוות וכדומה.
החונך (או החונכת) הם מנוסים, בעלי ותק ועוברים קורס הכשרת חונכים בדרך כלל. החונך צריך להבין את החשיבות של המתמחה ולדעת להעניק כלים מקצועיים ולתת תמיכה רגשית. החונך/חונכת יצפו בשיעורים של המתמחה,הם יערכו עימו מפגש קבוע, יצפו בשיעורים ויעניקו משובים והערכות.

מחפשים עבודה של חונך? דרושים חונכים - הצעות לעבודות ומשרות מאתר דרושים בחינוך

בקישור הבא תוכלו למצוא הצעות עבודה למשרות דרושים של חונכים מאתר דרושים בחינוך.

שלח לחבר

מלאו את הפרטים הבאים: