התחברות לחשבון אישי

להגשת מועמדות עליך להתחבר לאתר

פעם ראשונה? הרשם עכשיו

מאמרים

תקופת ההסתגלות של הילד לגן וחשיבותה

תקופת ההסתגלות של הילד לגן וחשיבותה

כיצד לעבור את תקופת ההסתגלות של הילד לגן בצורה הטובה ביותר? כיצד למנוע משברים רגשיים של הילד או ההורה? ומה החשיבות של תקופת ההסתגלות? הפרטים בפנים.

תקופת ההסתגלות של הילד לגן היא חשובה. חשוב ביותר לשים דגש ולהקפיד על תקופת ההסתגלות בכניסה של ילד למעון, גן או כל מסגרת אחרת וזאת כדי להקל גם על הילד וגם על ההורים.

מה יכול להקל על התינוק ועל האם מבחינה רגשית?

בכניסת הילד למעון או הגן - האמהות חוששות , פוחדות , קשה להן. זה לגיטימי. אך הפחד שלך לא יתרום לילד, שזקוק לאמא תומכת וחזקה. הילד מסוגל להתמודד עם הקושי. מחכות לו עוד הרבה התמודדויות בהמשך החיים. כל התמודדות תחזק אותו ותכין אותו לדעת להתמודד טוב יותר.

הגן הוא מקום חיובי וטוב - אליו הילדים מסתגלים ונהנים. נכון שאמא חסרה להם כמה שעות , אך כשהם נכנסים לשגרת הפעילות, מכירים וסומכים על הגננות, מכירים את החברים ומתרגלים למקום - זה מסיח את דעתם מהגעגועים לאמא.

הבעיה היא יותר עם האמא. לה קשה יותר והיא בונה לעצמה תסריטים שונים בראש ועוברות לה מחשבות שווא של "נטשתי את התינוק שלי" או "הוא בטח לא יסתדר בלעדיי".

אמהות צריכות לעשות תהליך על מנת לעשות שינוי חשיבה ותפיסה. עליהןלסמוך על הילד שלהן שהוא יצליח להתמודד ולהסתגל לגן. תנו לילד שלכם הזדמנות.

אם הגן שהוא יהיה בו זה גן טוב, יהיה לילד טוב בגן והוא יסתגל במהירה ואפילו יאהב מאוד להגיע לגן. בדרך כלל, אם לא טוב לילד בגן, הוא לא יאהב לבוא אליו. הכי חשוב שאמהות קודם כל ישחררו ויתנו הזדמנות לגן להוכיח שהוא גן טוב, שהגגנות טובות ושהילד שלהן מרוצה וטוב לו שם.

עקרונות לביצוע תקופת ההסתגלות

כך תעזרו לילד שלכן להסתגל לגן בקלות רבה יותר, לגרום לו להרגיש בטוח יותר ורגוע יותר:

ראשית, חשוב להקפיד על תקופת הסתגלות. לפחות בשבוע הימים הראשון הישארי עם הילד. כל יום הישארי פחות זמן בהדרגה. בזמן ההסתגלות בהתחלה יש לתת לילד לשבת עלייך ולא להכריח אותו לרדת ממך. כשהוא ירגיש בטוח, הוא בעצמו ירד וישחק לידך. בהדרגה הוא יתקרב קצת למטפלת ולילדים אחרים אך כל הזמן יחפש אותך. לאחר כשעתיים שלוש תלכי יחד אתו הביתה ולמחרת התחילי שוב אותו דבר. כל יום הוסיפי עוד שעה לשהות שלך בגן.

לאחר 3-4 ימים תוכלי ללכת ולהשאיר את הילד בגן, אך תאמרי לו שאת הולכת ושאת תחזרי. לאחר מכן, תחזרי בתוך שעה. כך תמשיכי וכל יום תיעדרי ליותר זמן. כך הוא ילמד שאת חוזרת ויהיה לו בטחון להישאר בלעדייך בגן. ציידי את הילד בחפץ מעבר- דובי, בובה, שמיכה קטנה מהבית שהוא קשור אליה. חפצים אלו יוכלו לעזור לו ברגעים של געגוע.

בזמן ההסתגלות חשוב להכיר טוב יותר את המטפלות ולהתיידד איתן. כך גם התינוק יראה שאת סומכת עליהן. חשוב להעביר להן את כל המידע הכי חשוב על ההרגלים של התינוק שלך, על מנת שיהיה להם יותר קל להתמודד עם הטיפול והצרכים שלו כאשר תלכי והוא יישאר באחריותן. כך יהיה להן יותר קל כאשר לא תהיי בגן. כמובן שגם לילד יהיה יותר קל.

לסיכום, תקופת הסתגלות שעוברת כמו שצריך תקל מאוד על התינוק שלך ותגרום לו כמה שפחות פגיעה רגשית. מומלץ לבצע אותה בצורה הנכונה ביותר.

 

כותבת המאמר היא שרה מלכה, יועצת התפתחותית וחינוכית לגיל הרך, בעלת 30 שנים של ניסיון בעבודה עם הגיל הרך, ומנהלת קבוצת הפייסבוק ניצנים בחינוך

שלח לחבר

מלאו את הפרטים הבאים: