התחברות לחשבון אישי

להגשת מועמדות עליך להתחבר לאתר

פעם ראשונה? הרשם עכשיו

מאמרים

טיפים מומלצים לתכנון נכון של החופש הגדול

טיפים מומלצים לתכנון נכון של החופש הגדול

כדי להפוך את החופש הגדול לנופש גדול, במקום לפחד גדול, יש צורך בתכנון נכון ובראייה אופטימית. כמה טיפים מומלצים על האתגר שיכול להפוך בקלות להנאה גדולה לכל המשפחה.

בכל שנה מגיע הרגע, והופ.. הוא כבר כאן האתגר השנתי הגדול – חופשת הקיץ.

החופש הגדול נדמה לחלק מההורים כאתגר השנתי, צליחת ים סוף השנתית, הפחד הגדול מהשהייה 24/7 עם הילדים בלי גורם חיצוני שמעסיק אותם ומשאיר לנו זמן לעצמנו.

החופש הגדול יכול להיות גם הנופש הגדול

החופש הגדול, עם הסתכלות קצת אחרת, עם טיפל'ה תכנון, יכול בקלות להיות הנופש הגדול.

כן כן החופש הגדול הוא הנופש הגדול שלנו ההורים!

החופש הגדול הוא ההזדמנות השנתית, התירוץ הגדול, לחזור להנות ולבלות, להשתטות עם הילדים, לעשות כלום. זהו התירוץ שובר השיוויון, זוהי "השבת הגדולה" של השנה, השבת המקובלת על כל מגזר בלי תלונות ורטינות. ברור ומובן מאליו שאין שירות וקבלת קהל, כל המדינה בממצב המתנה לשנת הלימודים הבאה.

ימים נפלאים של כיף. חסל סדר לקום מוקדם בבוקר, אפשר לנשום עוד קצת אבק ירח וכוכבים, להישאר בפיג'מה עוד שעה. בגדי העבודה, התסרוקת ואבקות הצבעים יוחלפו בבגדי ים ומלבושי כותנה נוחים. חסל סדר הכנת הכריכים בדקותיים, המחשבה מה לשלוח לארוחת העשר של הילדים, והמרוץ להכין מהבוקר את ארוחת הצהריים, בין נעילת נעליים לבין צחצוח השיניים. אין צורך לבדוק את הילקוט או את התיק של הפעוט. חופש משיעורי הבית האין סופיים שעלינו ההורים אנשי החינוך מנחיתים. חסל סדר המלחמה בכינים לחודשיים, ולא חייבים לגזור לילדים 2 מ"מ ציפורנים, וכמובן הפסקת אש במלחמה על ההשכמה והמרתון להגיע לגן וביה"ס.

יש צורך בתכנון נכון של החופש הגדול וראיה חיובית

החופש הגדול הוא הזדמנות, וככל נופש הוא עניין של תכנון נכון, והרכבת המשקפיים הנכונים, אלו של הראיה החיובית.

מאז ימי החבר'ה בתיכון ובצבא, אם בחרתם לנסוע לאילת או לחו"ל או סתם פיקניק עם חברים, קרוב לוודאי שתשקיעו כמה שעות בתכנונים. אתם תבדקו מסלולים, מחירים, אטרקציות ועוד. אז מה עם החופש, האם הוא כאב ראש גדול? ממש לא! החופש הגדול מגיע כל שנה באותה העונה באותם הימים, ולכם ההורים יש שנה שלמה לתכנונים (ולהשיג במבצעים ומחירים מוזלים).

לי ולילדי החופש הגדול קטן מדי, כמה ימים לפני החופש אנו עורכים את תוכנית החופש הגדול, לצערנו אנחנו לא מספיקים 1/3 מהתוכניות.

אני שומעת סביבי קיטורים ורינונים של הורים ממש חמ"ל שלם ניבט מכל פינה, חבל, תכנון נכון מוריד לחץ מתח ומעצים הנאה.

מה חשוב בתכנון הנופש הגדול

* לערוך רשימה יחד עם הילדים של דברים שהיינו רוצים לעשות, תתפלאו גם לבני שנתים שלוש יש רצונות.

לסדר את הרשימה מהחשוב לנו ביותר, מהקל נגיש ומהיר ליישום ומטה.

לבנות את התוכנית יחד עם הילדים, וכן גם לבני שלוש יש מה לתרום.

לבנות טבלה של כל הימים – לא מזיק לתכנן גם את סופי השבוע.

לרשום כותרת יומית לתוכנית היומית, לדוגמא: יום בישול ואפייה, ואז למלא את היום בתוכן. יכולים להיות מספר ימים באותה כותרת וכך יום אחד יהיה הכנת עוגיות ואחר הכנת פשטידה, ארוחת צהריים וכדומה.

לערוך רשימת ציוד ולבצע קנייה יחד עם הילדים רק ע"פ הרשימה. כך נרוויח גם שיעור לא רשמי בתכנון וצרכנות נבונה. כמובן שאפשר להכניס זאת כתוכנית ליום הראשון של החופש.

כדאי ואפשר לעשות חקר עם הילדים על אטרקציות ובילויים עם ובלי תשלום, ולתת לילדים, לערוך רשימה מסודרת עם כתובות ומספרי טלפון.

להקצות תקציב לאטרקציות בתשלום, ולא להגזים, הרי צריך להוסיף גם ארטיקים ונישנושים.

לחפש יחד עם הילדים דילים וקופונים למימוש האטרקציות, אפשר לתת לילדים לנצל את זמן המסך לאיתור וגילוי, תתפלאו הם שולטים טוב מכם במנועי החיפוש.

לחלק מהדברים יש צורך בתאום מראש בין כמה חודשים לשנה. לא נורא, מה שלא הלך השנה, הזמינו בכל זאת, והכניסו לתוכנית בשנה הבאה.

בחלק מהמקומות ישנה הגבלת גיל, רישמו תזכורת למועד המתאים.

כדאי לקבל המלצות על ביקורים במרכזי מבקרים ואטרקציות, בעיקר אם זה כרוך בנסיעה וגם אם בחינם, זמן = כסף, וילדים מאוכזבים עולים הרבה יותר מכסף.

זכרו אם אתם "משגרים" את הילדים להתארח אצל חברים ומכרים, זה צ'ק בלי כיסוי והוא חוזר, השאלה אם הריבית הנלוות מתאימה לכם.

חשוב חשוב! סבא וסבתא הם משאב יקר אל תתישו אותם אתם צריכים אותם לאורך כל השנה, וכמובן גם כדי שבשנה הבא הם לא יטוסו לטיול מאורגן ו"לביקור חברים".

הנאה אי אפשר לכפות, לכן כדאי לחפש משהו שכולם אוהבים ורוצים. קשה לרצות את כולם בו זמנית, לכן זו גם הזדמנות ללמד את הילדים סובלנות, התחשבות ושיתוף.

אז מה אנחנו מסכמים?

חופש גדול, חופש קטן, הסוד הוא בתכנון, בבחירה בנקודת המבט שמאפשרת לראות את החופשה השנתית הגדולה כהנאה ונופש ולא כעונש וחווית הישרדות. זו הזדמנות נהדרת להיות משפחה ולחוות את כולנו מזווית קצת אחרת. לקחת אחריות ו.... להיות הורים!

חופש נופש מהנה!

 

כותבת המאמר היא This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.  בעלת M.A. בהתפתחות הילד, עוסקת בפיקוח והדרכה במסגרות לגיל הרך והנחיית הורים.

שלח לחבר

מלאו את הפרטים הבאים: