התחברות לחשבון אישי

להגשת מועמדות עליך להתחבר לאתר

פעם ראשונה? הרשם עכשיו

מאמרים

כל מה שצריך לדעת על לימודי חינוך מיוחד

כל  מה שצריך לדעת על לימודי חינוך מיוחד

אתגר החינוך נחשב למיוחד במערכת חינוך רגילה וכל שכן במערכת חינוך מיוחד הכוללת ילדים הסובלים מקשיי למידה שונים המהווים אתגר בפני הצוות החינוכי.

מהו חינוך מיוחד

בשנת 1988 נחקק חוק אשר במסגרתו מוגדרות הזכויות של ילדי החינוך המיוחד באשר לעזרה המוצעת להם וכן פירוט באשר לתפקידו של המחנך בחינוך המיוחד.

בטרם ניגש לליבה של לימודי חינוך מיוחד ואפשרויות התעסוקה השונות, נביא את הסטטיסטיקה המצביעה כי 10% מהתלמידים מוגדרים כילדים הזקוקים לחינוך מיוחד. במסגרת ההוראה בחינוך המיוחד על המחנך לדעת כיצד להקנות כלים חינוכיים לילד בהתחשב במגבלות שלו הכוללות למשל אוטיזם או הפרעות קשב וריכוז.

האם קיימים מאפיינים לדמותו של המחנך בחינוך המיוחד

איש החינוך המיוחד חייב לגלות סבלנות ואורח רוח וכן רצון לתרום לחברה. בנוסף, לכך עליו להגיע לעבודה בתחושת שליחות ורצון לשנות את מערכת החינוך. אמנם עבור רבים זה נשמע כמו חלום רחוק אבל ללא אותן מטרות קשה מאד להחזיק מעמד. לצד המשימות הרבות והקשיים יש צורך באהבת האחר. לצד זה, יש צורך לתת את הדגש בהשכלה הפורמלית הכוללת תעודת הוראה במסלול חינוך מיוחד, מה שמאפשר לו להציב משימות לילדי החינוך המיוחד. משך הלימודים כארבע שנים ובמסגרת הלימודים נלמדים הנושאים הבאים: ריפוי בעיסוק, מאפיינים של ליקוי למידה, מניעת אלימות ונושאים נוספים.

אפשרות שילוב במערכת

מעל לכל מטרתו של איש החינוך המיוחד היא להקנות אפשרות לתלמיד להשתלב במערכת החינוך וללמוד להתמודד עם האתגרים הלא פשוטים הניצבים בפניו תוך מתן אפשרות לבחון את הכישורים. בשורה התחתונה- אפשרות להתמודד במסגרת כאחד האדם למרות המוגבלויות השונות. בשנים האחרונות ניתן לראות כי אותו חזון הפך למציאות ותלמידים רבים התקדמו הלאה, למרות הבעיות השונות.

מהן אפשרויות התעסוקה בתחום

בשל ההתקדמות בתחום ופריצת הדרך באשר להתמודדות עם הליקויים השונים, כיום ילדים רבים מופנים לאבחון ומוגדרים כבעלי לקויות למידה. אם בעבר היה מדובר בגזירה בלתי ניתנת לשינוי עבור ההורים וילדיהם, הרי כיום קיימת מודעות רבה לנושא המאפשרת לקבל את התלמידים תוך שיפור הכלים לאבחון העומדים לרשות משרד החינוך. בשל הכלים הרבים המאפשרים לאבחן את התלמידים בצורה מקיפה כיום ניתן לראות ריבוי מסגרות של החינוך המיוחד המאפשרות לקלוט תלמידים בעלי צרכים מיוחדים ולהעניק להם את הסיוע הדרוש עבורם תוך מציאת הפתרון המתאים לצרכים של כל תלמיד.
כפועל יוצא מכך, ילדים רבים יכולים לקבל סיוע מקיף , דבר התורם להם לשיפור הביטחון העצמי ומאפשר להם להשתלב בחברה , למרות המוגבלויות. אם כך, בשנים האחרונות אנו עדים לפתיחתן של כיתות מיוחדות הפועלות לצד כיתות רגילות, מה שמעלה את הביקוש למורים בחינוך המיוחד בבתי ספר יסודיים ובתי ספר תיכוניים.

שלח לחבר

מלאו את הפרטים הבאים: