התחברות לחשבון אישי

להגשת מועמדות עליך להתחבר לאתר

פעם ראשונה? הרשם עכשיו

מאמרים

מדוע חשוב להקריא ספרים לילדים?

הקראת ספרים לילדים

הורים רבים מקריאים לילדיהם ספרים בתדירות כזו או אחרת. ההורים מבינים שיש לכך חשיבות, אך רובם אינם מודעים לכל היתרונות הגלומים בפעולה פשוטה והכרחית זו.

כהורים, אנו רוצים שהילדים שלנו יגדלו, יתפתחו, ישכילו ויעשירו את עצמם. אנו מבינים שהילדים צריכים לתרגל קריאה, אך הם עדיין אוהבים שמקריאים להם. מדוע פעולה זו כה חשובה? במאמר זה נכיר את היתרונות הרבים שבה.

עידוד קריאה

בין אם ילדיכם טרם למדו לקרוא, ובין אם הם כבר בכיתה ב' - הקראת ספרים מחזקת את האהבה למילה הכתובה. אין חובה להטיל עליהם את הקריאה ברגע שלמדו אותה. תנו להם ליהנות כשומעים פאסיביים ובכך תחזקו את הסיכוי שיהפכו לילדים ומבוגרים שאוהבים ספרים.

חיזוק המודעות הפונולוגית

מודעות פונולוגית היא המודעות לצלילים השונים המרכיבים את המילה, והיכולת להפריד ביניהם. מדובר באחת המיומנויות החשובות המאפשרות רכישת קריאה וכתיבה.
ספרים שמעודדים את הילדים להשלים את הצליל הראשון או האחרון של מילה, המכילים חריזה או חזרתיות - מחזקים אותה.

העשרת השפה

השתדלו לבחור ספרים הכתובים בשפה עשירה ומגוונת. אוצר המילים הרחב והמבנים הלשוניים השונים יפתחו את אוצר המילים וכישורי השפה של הילדים.

פיתוח הדמיון

ילדים שאינם מיומנים בקריאה מפנים את מרבית האנרגיה לפענוח הכתוב, וכתוצאה לעיתים לא מודעים למה שקראו. לעומת זאת, כשהם שומעים סיפור - הם פנויים לדמיין ברוחם את הדמויות, ההתרחשות והאווירה.

רכישת ידע כללי וכישורי חיים

ספרים רבים מכילים תכנים מגוונים שאינם נגישים לילדים באופן שוטף. בין אם מדובר בספר על חלל, תרבויות שונות או בעלי חיים - הרווח הוא משמעותי. בנוסף, ספרים מדגימים מיומנויות רגשיות והתנהגותיות חשובות המועברות באופן קל להבנה והזדהות.

העברת תוכן ספציפי בצורה נגישה

ילדים מעבדים חוויות בצורה שונה ממבוגרים, ובניגוד להם אינם מיטיבים לבטא את רגשותיהם במילים. בחירה בספר המדבר על נושא ספציפי: פרידת הורים (גירושין), פרידה מחיית מחמד, הולדת אח חדש וכדומה, תאפשר מפלט רגשי באמצעות הזדהות עם האחר.

חוויה מקרבת, אינטימית ומרגיעה

כשאתם מקריאים ספר לילדיכם, אתם מייצרים פעולה אינטימית ומרגיעה המעניקה תחושת ביטחון וקירבה. מומלץ ליצור טקס לילי בו אתם מקריאים להם ספר לפני השינה במקום צפייה בטלוויזיה ,וכך תיהנו מיתרונותיו הרבים מדי יום.
 
כתובת המאמר היא מור דן-סחייק, מורה להוראה מתקנת ומומחית ללקויות למידה מטעם סמינר לוינסקי.

שלח לחבר

מלאו את הפרטים הבאים: