התחברות לחשבון אישי

להגשת מועמדות עליך להתחבר לאתר

פעם ראשונה? הרשם עכשיו

מאמרים

מהלידה לעולם – תהליך ההסתגלות של התינוק

מהלידה לעולם – תהליך ההסתגלות של התינוק

התינוק עובר בתקופה קצרה תהליך משמעותי וטראומטי. הוא מגיח מבטן האם, מסביבה סטירילית ומוגנת לעולם בו הוא צריך לדאוג לעצמו. בואו נבין טוב יותר את תהליך ההסתגלות.

התהליך שעובר הולד החל מהיותו עובר תוך הלידה ועד להבנת העולם החדש אליו הגיעה, אינה תמיד פשוטה. התהליך אמנם קצר אך כולל שינויים רבים ומשמעותיים ביותר אשר חשוב ומומלץ מאוד להבין אותם.

בתוך הרחם

העובר חי ברחם אמו במשך 40 שבועות. ברחם הוא שוהה בתוך מים ולכן אינו צריך לשאת את משקל גופו. הסביבה בה הוא שוהה סטרילית, חשוכה וחמימה, ללא שום גירויים. את המזון והחמצן הוא מקבל מאמו על ידי חבל הטבור. תנועות מציצת אצבע, מצמוץ ובליעה - הן פעולות שלא מבחירה (רפלקסים).

הלידה

הלידה היא סוג של טראומה לעובר, מפניו שעד כה כל צרכיו סופקו בצורה אוטומטית. מעתה הוא יצטרך לשרוד בכוחות עצמו. הוא יצטרך לנשום, לאכול, להפעיל תהליכי עיכול (דבר שיגרום לו לגזים בהתחלה), לווסת את חום גופו, להגן על עצמו מגירויים רבים. מבחינה פיזיולוגית, לאחר התנתקותו מחבל הטבור הופך העובר להיות ישות בפני עצמה. אך מבחינה רוחנית, הוא עדיין מרגיש שהוא ישות בלתי נפרדת ושהוא חלק בלתי נפרד מאמו.

הסתגלות לחיים מחוץ לרחם

ההסתגלות לחיים מחוץ לרחם אינם קלים עבור התינוק ולכן התינוק זקוק לעזרה. הדרך הטבעית ביותר היא להיות מחובר כמה שיותר קרוב לאמו - בהנקה, במגע עור לעור עם אמו, להריח את הריח, להרגיש את הדופק. כל הדברים הללו נותנים לתינוק ביטחון ורוגע. במיוחד לאחר הלידה, ישנה חשיבות רבה שהאם והתינוק ישהו ביחד קרוב ככל האפשר.

החשיבות הרבה של המגע

תינוקות עד גיל 5 חודשים הינם בתקופת הסתגלות לחיים מחוץ לרחם. זהו גיל שתינוק אינו מסוגל לפתח הרגלים מפני שהוא עדיין בתקופת הישרדות והסתגלות לחיים החדשים. בתקופה זו חשוב שהאם תהיה כל כולה עסוקה בסיפוק צרכיו של התינוק. לאמהות יש אינסטינקט טבעי ולכן הן מרגישות מה הכי טוב לתינוק שלהן. הן צריכות לסמוך על עצמן שמה שהן עושות הוא הכי נכון לבייבי שלהן. בתקופה הזו חשוב להתייחס לכל בכי ולהגיב בהתאם לצרכיו של התינוק. חשוב להרים אותו על הידיים, להרבות במגע, ליטוף וחיבוק. כך התינוק בונה אמון במקום החדש אליו הגיע.

מה לעשות באינפורמציה שתשדר לכן הסביבה הקרובה

הסביבה הקרובה - אמהות, חברות, שכנות ,סבתות - כל אחת תשדר לכם המון אינפורמציה (מתוך רצון טוב). כל אחת תעשה זאת מתוך האינסטינקט שלה וזה לא אומר שזה מתאים לך ולתינוק שלך. לכן מומלץ להקשיב קודם כל לאינסטינקט האימהי שלכן. אתן בהחלט יכולות להקשיב, ללמוד ולקבל רעיונות, אבל בסופו של יום האמינו בעצמכן שאתן (ורק אתן) יודעות לקבל את ההחלטה הכי טובה עבורכן ועבור התינוק שלכן.

 

כותבת המאמר היא שרה מלכה, יועצת התפתחותית וחינוכית לגיל הרך, בעלת 30 שנים של ניסיון בעבודה עם הגיל הרך, ומנהלת קבוצת הפייסבוק ניצנים בחינוך

שלח לחבר

מלאו את הפרטים הבאים: