התחברות לחשבון אישי

להגשת מועמדות עליך להתחבר לאתר

פעם ראשונה? הרשם עכשיו

מאמרים

איך ננחיל לפעוט הרגלי צחצוח שיניים

איך ננחיל לפעוט הרגלי צחצוח שיניים

התינוק שלכם גדל ויש לו כבר שיניים? חשוב להנחיל לו את ההרגל של צחצוח השיניים בצורה חיובית, כדי שילווה אותו גם בעתיד. איך עושים זאת? הנה כמה טיפים מעניינים.

על בריאות הפה והשיניים מתחילים לשמור כבר מגיל ינקות. עוד לפני ניקוי, צחצוח וטיפול בשיניים, נאמץ הרגלי אכילה נכונים לילד שלנו, על ידי כך שנימנע מלתת לו מזון דביק ומזון שתכולת הסוכר שלו גבוהה.

מתי להתחיל בתהליך ניקיון השיניים וצחצוח השיניים?

כאשר התינוק קטן ועדיין לא בקעו כל שיניו, אנו נדאג לנקות אותם בעזרת פד-גזה(אין צורך במשחה). הצחצוח בגיל הינקות הוא למטרת הקניית הרגלים לאורח חיים בריא.

לקראת גיל שנה, מומלץ לקנות לתינוק מברשת שיניים שמתאימה לגילו. בכדי שמברשת שיניים תהיה חלק מאורח החיים של הפעוט, כדאי שהוא יכיר את המברשת ויתנסה בה על ידי משחק. כל החינוך לצחצוח שיניים אמור להיבנות על ידי חוויה ולא על ידי הפעלת לחץ ואילוץ הילד.

הגיל המומלץ להתחלת הצחצוח הוא כאשר צומחות רוב השיניים. הילדים בולעים את המשחה ולכן חובה לקנות משחה שמיועדת לתינוקות. בהתחלה, מומלץ שהפעוט יתנסה ללא משחה. מאוחר יותר, כאשר הוא יצליח לעשות בעצמו את פעולת הצחצוח במברשת השיניים, כדאי לשים ממש טיפת משחה, בגודל גרגר אפונה.

להרגיל את הפעוט ולא לכפות עליו את הצחצוח

בגיל הרך פעוטות בונים את העצמאות שלהם ומונעים ממקום חזק של רצון להחליט בעצמם. הם מתנגדים בתוקף אם כופים עליהם לעשות משהו שהוא בניגוד לרצונם.

אם נכפה עליו ונצטרך להתעקש ולהילחם איתו בכוח, או לצחצח לו שיניים ללא רצונו, סביר להניח שלא רק שלא נשיג את המטרה אלא גם נרחיק אותה. נוכל חלילה לגרום לו טראומה מפעולת הצחצוח. לכן חשוב שלא נהיה לחוצים גם אם זה ייקח יותר זמן.

ההורים צריכים לשמש דוגמא אישית

הדוגמא האישית היא שיטת הלימוד המשפיעה ביותר על הילד. לכן, מומלץ לתת לו דוגמה אישית, לשתף אותו בחוויית הצחצוח שלכם, ואפילו לתת לו לעזור לכם בצחצוח. כדאי ליצור סוג של משחק הזדהות - אני אצחצח לך ואתה תצחצח לאמא / לאבא. חוויות חיוביות מסוג אלה יגרמו לו לרצות בעצמו לצחצח שיניים.

מטרת צחצוח השיניים היא חינוך להרגלי נקיון הפה, שילוו את הפעוט כל החיים. לכן, חשוב להנחיל לו את ההרגל הזה בצורה נעימה בכדי להשיג את המטרה.

חשוב שנעשה זאת בצורה חווייתית. בהתחלה על ידי משחק ועל ידי כך שנאפשר לו להביט איך אנו מצחצחים בעצמנו את השיניים, לדוגמא אישית יש השפעה על הילד, והוא ירצה לחקות אותנו.

ישמו את הסיפור הזה גם על שאר בני הבית: אמא, אבא, וגם על הבובות.

כיצד לעודד את הפעוט לצחצח שיניים

הודו לילד שלכם ושבחו אותו על העזרה בניקוי השיניים, כך הוא יבין שאם הפעולה הזאת חשובה וטובה עבורכם אז בטח היא גם טובה עבורו.

בקרו אצל רופא שיניים לבדיקה. כשהילד יראה שהרופא בודק לכם את השיניים או אפילו מטפל לכם בשן, הוא יבין שאם לא שומרים על השיניים התוצאה תהייה לא כל כך נעימה.

במהלך הטיפול של רופא השיניים תוכלו להשכיב את הילד עליכם, כדי שרופא השיניים יבדוק לו את השיניים. הרופא גם יסביר לו מדוע צריך לצחצח שיניים.

לסיכום, הפיכה של צחצוח השיניים לחוויה, מתן דוגמא של ההורים והצגת הנושא באור חיובי וללא הכרח ולחץ - יגרמו לילדכם להבין שמשתלם לו לצחצח שיניים וכי זו הדרך המומלצת והנכונה בשבילו.

כותבת המאמר היא שרה מלכה, יועצת התפתחותית וחינוכית לגיל הרך, בעלת 30 שנים של ניסיון בעבודה עם הגיל הרך, ומנהלת קבוצת הפייסבוק ניצנים בחינוך

שלח לחבר

מלאו את הפרטים הבאים: