התחברות לחשבון אישי

להגשת מועמדות עליך להתחבר לאתר

פעם ראשונה? הרשם עכשיו

מאמרים

מדריך | מדריכה

מדריכים הדרכה

מידע על תפקיד מדריך (או מדריכה) והדרישות לתפקיד. בנוסף הצעות עבודה של משרות הדרכה (חיפוש עבודה) ופרסום מודעת דרושים של מדריכים.

מדריך הוא אדם העוסק בהעברה והקניית ידע או יכולת או הנעה לפעולה. התהליך נקרא הדרכה והוא מובל על ידי מדריך או מדריכה.

לחיפוש עבודה ומשרות לחצו: דרושים מדריכים

תהליך ההדרכה

במסגרת תהליך ההדרכה על המדריך להעביר יכולת פרקטית, קוגניטיבית או יכולת אחרת. ההבדל בין הדרכה להוראה הוא שבהוראה המורה מעביר ידע על ידי הצגת הידע ואילו המדריך יוצר את השינוי במודרכים על ידי גירויים, פיתוי, פיתוח מיומנויות גופניות, חשיבתיות, רוחניות או פנימיות. תהליך ההדרכה הוא הדרגתי והוא צריך לפתח יכולות באופן מבוקר.
המדריך מעביר את ההדרכה על סמך ידע או ניסיון קודמים שלו. המדריך מכיר בדרך כלל את הקבוצה לה הוא מעביר את הידע, אך לא בהכרח. ההדרכה צריכה להיות מתוכננת בצורה טובה על ידי המדריך תוך רצון להשיג יעדים מסוימים במסגרת ההדרכה. ההדרכה לעיתים רבות תחומה בזמן. במסגרת ההדרכה צריכה להיות אווירה נעימה, קבוצתית, אוהדת ותומכת כדי שהתלמידים ישיגו את היעדים שלהם.

תכונות של המדריך

המדריך חייב להשתמש בכישורי הדרכה שונים על מנת להתחבר לקבוצה אותה הוא מדריך. המדריך צריך להיות קשוב, הוא צריך להיות חביב על הקבוצה, לדעת להתחבר אליה ולהבין אותה. הוא צריך לתת לקבוצה הרגשה נעימה של פתיחות, הוא צריך להיות מקצועי. המדריך צריך לדעת לעמוד בפני קהל ולהוביל את הקבוצה אל היעדים שהגדיר מראש לטובת ההדרכה. הוא צריך לדעת להשתמש בקול, בשפת הגוף, בעמידה וביכולת לסחוף אחריו את החניכים.

המדריך גורם לשינויים באמצעות הדרכה

המדריך יכול לגרום לשינויים שונים בחניכיו באמצעות ההדרכה אותה הוא מעביר. השינויים יכולים להיות למשל: הנעה לפעולה (מעורבות חברתית, שינוי פנימי, למידה), יכולות בין אישיות (אמון, שיתופי פעולה, תרבות דיון, ניהול צוותים, תקשורת בין אישית), יכולת אישית (ריכוז, שלווה, ביטחון עצמי, התמודדות עם משברים), יכולות פיסיות (הרפיה גופנית, גמישות, תנועה), יכולות מקצועיות (כשרון נגינה, לימודי שפה, לימודי מקצוע).

שימוש בגירויים להקניית מיומנויות בהדרכה

המדריכים משתמשים בגירויים שונים על מנת למשוך את החניכים להתעניין בתכני ההדרכה, בין היתר מדובר בגירויים שכליים, גירויים רגשיים וגירויים חווייתיים.

מקצועיות המדריך

המדריך צריכים להיות מקצועיים בתחומם על מנת להעביר הדרכה בתחומים שונים, זאת בייחוד כאשר מדובר בהדרכה מקצועית בנושא מסוים. במסגרת ההדרכה יכולים החניכים לשאול שאלות שונות והמדריך צריך לדעת להתמודד עם השאלות וכמו כן להעביר הדרכה עדכנית ומקצועית. עם זאת ישנן הדרכות בהן המדריך מכין את החומר שיועבר בהדרכה לטובת אותה הדרכה, וזו יכולה להיות הדרכה שאינה מקצועית שעיקרה העברת ידע בסיסי, העברת פעילות לצורך מטרה, העברת פעילות חווייתית ועוד.

מחפשים עבודות של מדריך? דרושים מדריכים - הצעות לעבודות ומשרות מאתר דרושים בחינוך

בקישור הבא תוכלו למצוא הצעות עבודה למשרות דרושים של מדריכים מאתר דרושים בחינוך.

שלח לחבר

מלאו את הפרטים הבאים: